Öklid iç çarpımı kazanımı

Konusu 'Diğer' forumundadır ve memetali90 tarafından 16 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. memetali90

memetali90 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Pazartesi sunum yapıcağım :) biraz farklı bir konu olcak bu :) yardımlarınızı bekliyorum tüm matematik severlerden :) Düşüncelerinizi bekliyorum. Aşağıdaki resimde meb 'in öklid iç çarpımı için kazanım ; etkinlik örneği var. Buradan yola çıkarak ne yapmalıyızki . Öğrenci öklid iç çarpımını keşfetsin kendi kendine. Ona örnekler verebiliriz. Ama direk anlatmıcaz konuyu öğrencinin keşfetmesini sağlıcaz. Örnek Matematikde parabolde 2 örnek verirsin a katsayısı bir pozitif bir negatif şekillerini çizersin ; öğrenci anlarki pozitif olunca kollar yukarı , negatifse aşağı .Kendisi kazanıcak yani .

Etkinlik sorulan soruların etkinliğin amacını destekleyecek ve öğrenciyi düşünmeye yönlendirecek nitelikte olması.
    Etkinliklerin öğrencilerin inceleme, araştırma, keşfetme vb. çalışmalar yapabilecekleri, öğretim programında belirtilen becerileri (problem çözme, akıl yürütme, ilişkilendirme, iletişim, psikomotor beceriler ve duyuşsal özellikler) geliştirici nitelikte olması.
    Kısa, açık, net, ve anlaşılır bir şekilde bilgi verilmesi.
    Matematiğin günlük hayattaki kullanımına önem verilmiş olması gerekiyor.

matematik programlarındanda yararlanılabilir. geogebra , maple ,gsp

yardımlarınızı bekliyorum. Bir öğrenciye öklid iç çarpımı nasıl kazandırılır özetle :)

2. Benzer Konular: Öklid çarpımı
    Forum Başlık Tarih
    Matematik - Geometri Doğal Sayılar - Öklid Algoritması 2 Mayıs 2018
    Geometrik Kavramlar,Açılar,Üçgende Uzunluk-Açı-Alan-Eşlik ve Benzerlik Dik üçgen pisagor ve öklid bağıntıları konu anlatımı ve soru çözümleri 1 Aralık 2013
    Toplam ve Çarpım Sembolü,Diziler ve Seriler,Matris ve Determinant Determinantlar - Yüksek Dereceli Denklemlerde Kökler Çarpımı 26 Ağustos 2018
    Matematik - Geometri Değişken Dönüşümüyle 2. Dereceye İndirgenebilen Denklemlerde Köklerin Çarpımı 11 Haziran 2018
    Matematik - Geometri Dörtgende Köşegenler Çarpımı 3 Nisan 2018

3. Cem

Cem Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    272
    Ynt: Öklid iç çarpımı kazanımı

Fizik mâhiyetinden önce (sâf) matematik kısmı öğretilmeli.
    u.v=||u||.||v||.cosa 'nın ispatı öğretilebilir. Bu da en başta trigonometri bilgisi gerektirir. Buradan başlanabilir. Bundan da önce vektör nedir anlatıması lâzım, mücerred-soyut bir kavram olarak nedir gibisinden, çocuğun soyut-sâf fikre alışması veya giriş yapması için gerekli argümanlar verilmeli veya hazırlanmalı. Çünkü vektör diye bu âlemde bir varlık yok, vektör dediğimiz şey sâf fikirdir, bir tarif, bir düşünce v.s.
    Kısaca şuur seviyesini değiştirecek yaklaşımlarda bulunmak gerek.
  4. Bora

Bora Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    235
    Meslek:
    Öğretmen

sunum hangi seviyedeki öğrenciye yapılacak?
  5. memetali90

memetali90 Yeni Üye

Beğenileri:
    0

hem üst seviye hem alt seviye 2 side olabilir hocam .
  6. Cem

Cem Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    272

Yukarıdaki cümleni kaçırmışım:
    Öğrenci iç çarpımı kendi kendine keşfedemez. Çok da abartmamak lâzım bu tür sunumları, bu konu anlatım türünden çok şey beklememek lâzım. Bu biraz fazla hayâlcilik olur.

Sayfayı Paylaş