Ösym 2011-YGS kitapçıklarını yayınlıyor

Konusu 'EĞİTİM-ÖĞRETİM' forumundadır ve Bora tarafından 5 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
 1. Bora

  Bora Yönetici Yönetici

  Mesajlar:
  2.818
  Beğenileri:
  236
  Meslek:
  Öğretmen
  2011-YGS'ye giren adaylar kendisine ait soru kitapçığı koduna http://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=1097 adresinden erişebilirler. Soru kitapçık numarası ve bina kodu bilgisyle kendi kitapçılarını ftp://2011ygs-kitapcik.osym.gov.tr adresinden görüntüleyebilirler. Şu ana kadar ADANA - BURSA/GEMLİK illeri arasındaki sınav merkezlerinde sınava giren adayların soru kitapçıkları hazırlanmıştır. Diğer illerde sınava giren adayların kitapçıkları hazır olduğunda sisteme eklenecektir. Kitapçıklar tüm kamuoyuna açıktır.

  Şu ana kadar 349.154 adayın soru kitapçıkları kamuoyuna açılmıştır.

  Kamuoyuna duyurulur.


  1. Güncelleme: 03.04.2011 Saat: 20:30
  2. Güncelleme: 04.04.2011 Saat: 10:00
  Son Güncelleme: 04.04.2011 Saat: 17:00


 2. Bora

  Bora Yönetici Yönetici

  Mesajlar:
  2.818
  Beğenileri:
  236
  Meslek:
  Öğretmen
  Ntvmsnbc-YGS iptal edilir

  [size=20pt]YGS'deki gizli şifre iddialarıyla ilgili ÖSYM Başkanı'nın yaptığı açıklama kamuoyuna ikna edemedi. 'Şimdi ne olacak?' sorusuna? 'iptal' yanıtı veren eğitim uzmanı Abbas Güçlü'ye göre, bu skandal KPSS'dekine göre daha fazla 'kelle alır.'[/size]

  YGS'deki gizli şifre iddiaları, soruların belli adaylara dağıtılmış olabileceği kuşkusunu doğururken, ÖSYM Başkanı Ali Demir bu iddiaları yalanladı.

  Demir'in hafta sonu yaptığı açıklamaların kamuoyunu tatmin etmediği anlaşılırken, uzmanlardan da ağırlıklı olarak, küçükten büyüğe doğru sıralamayla doğru cevaba ulaşmanın rastlantısal olamayacağı açıklamaları geldi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ÖSYM Başkanı ile görüşmesi sonrası "tatmin oldum" sözü ve "tüm adaylara (1 milyon 700 bin) ait soru kitapçığı, cevap kartları ve anahtarlarının ÖSYM tarafından açıklanacağı" duyurusu, bu akşam saatleri itibariyle gerçekleşmedi.

  YGS'deki şifre iddialarıyla 'şimdi ne olacak?' sorusunun yanıtı, Milliyet Gazetesi Eğitim Bölümü Müdürü Abbas Güçlü ile YGS 'mağduru' iki öğrencinin katıldığı NTV Ana Haber'de ele alındı.

  Sözlerine, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'ÖSYM Başkanı ile konuştum, açıklamaları beni tatmin etti' dedi ve dün öğle saatleri itibariyle tüm adaylara ait soru kitapçıkları, cevap kartları ve anahtarlarının yüklendiğini söyledi" diye başlayan Abbas Güçlü, "Bunun böyle olmadığını görüyoruz. Demek ki Cumhurbaşkanı'na eksik bilgi verilmiş o da bu eksik bilgilerle tatmin olmuş" şeklinde konuştu.

  "BAŞKAN HAFİFE ALDI"
  Tüm adaylara ait kitapçık, soru kartları
  ve anahtarlarının açıklanacağının duyurulduğu ÖSYM'nin sitesine girmek oldukça zor. Saat 19.00 itibariyle de
  sadece 350 bin soru kitapçığı
  yüklenmiş durumdaydı.
  Sadece 1 milyon 700 bin kitapçığın yayınlanmasının bir anlam taşımayacağını, cevap anahtrarlarının görülmesiyle şifreleme olup olmadığının anlaşılacağını söyleyen Güçlü, ÖSYM Başkanı'na düzenlediği basın toplantısında başka sorular da sorulduğunu ancak kendisinin durumu hafife alan ifadeler kullandığını söyledi.

  "GÜL NASIL İKNA OLDU?"
  "Arkadaşlar ve veliler tatmin olmamışken, Cumhurbaşkanı nasıl tatmin olduğunu bize de aktarırsa mutlu olur ve kafamızdaki soru işaretleri ortadan kalkar" diyen Güçlü, "İptral kararı bekler misin?" sorusuna şu yanıtı verdi:

  "Önce 9 ay öncesine dönelim. KPSS sınavıyla ilgili iddialara, o dönemin ÖSYM Başkanı 'yalan, iftara' dedi ama 10 gün sonra istifa etmek zorunda kaldı; sınav da iptal edildi. Ortada kesin bir şey olduğu için istifa ve iptal geldi.

  O dönemde Cumhurbaşkanı'na bağlı Devlet Denetleme Kurulu, Başbakan'ın talimatıyla MİT, Ankara Cumhriyet Savcılığı ve YÖK Disiplin Kurulu devreye girdi, araştırmalar yapıldı; aradan 9 ay geçmesine rağmen ortada ne ön rapor ne de rapor var.

  "BENCE KESİNLİKLE İPTAL EDİLİR"
  İddianın sahibi NTV'de
  Şifre iddiasını ortaya atan Fahri Akyüz, Banu Güven ile Artı'ya konuk oldu.
  Bu tartışma da 9 ay sonra hala açıklığa kavuşmazsa ki hiç şaşırmam, veliler ile öğrencilerin tepkisi ile güvensizliği Türkiye'de çok şeyleri değiştirebilir.

  Benim tahminim kesinlikle bir iptal olacağı yönünde. Bu, sadece ÖSYM Başkanı'nı değil YÖK Başkanı'nı da görürür daha pekçok kurumu da sorgulanır hale getirir."

  ARTIK SİSTEMATİK KOPYA!
  Türkiye'de daha önceleri de kopya olduğunu ancak bunların bireysel girişim şeklinde gerçekleştiğini belirten Güçlü, "Ancak son birkaç yıldır sistematik kopyalar var ve bu büyük paraların döndüğü bir sektör haline geldi" dedi.

  "İPTAL OLURSA SINAVLAR BİRLEŞTİRİLSİN"
  Abbas Güçlü, iptal olması durumunda, üst üste binen sınav takviminin sorun yaratacağını belirterek, "Türkiye'deki bütün sınav takviminin ertelenmesi gündeme gelir ve üniversiteler geç açılır. Benim önerim, iptal olursa, haziranın ikinci haftasında yapılacak sınavla bunun birleştirilmesidir" şeklinde konuştu.

  ÖĞRENCİLER GÜVENMİYOR!
  Gizem Meriç İnanç: "İptal bir çözüm değil, telafisi yapılacak mı? Sözde bu sınav da çok güvenliydi ama iki gün sonra kopya ve skandal ortaya çıktı. Yine yapabilirler..."

  Yıldız Çavdar: "İptal olsun ya da olmasın, şu anda hakkımız yendi. Evet iptal olacak ama bunu yapanlar yine yapacaklardır. Başka yöntemlerle de olsun geçeceklerdir. ÖSYM'ye güvenmiyorum. Bu hep olan bir şeydi şimdi gün yüzüne çıkıyor. 9 ay sonra bunu yapabilenler bir dahaki sınavda da yapabilirler."

  Kaynak
 3. Cem

  Cem Yönetici Yönetici

  Mesajlar:
  4.569
  Beğenileri:
  272
  Ynt: Ösym 2011-YGS kitapçıklarını yayınlıyor

  Evet bu sınavın akibeti iptal olacak Bora Hocam. Arkadaşlar şimdiden tekrar bunun için çalışmaya başlasınlar bence. Bariz bir şeyler var bu sınavda. Bu çok açık artık.
  Yeni bir YGS geliyor.
 4. Bora

  Bora Yönetici Yönetici

  Mesajlar:
  2.818
  Beğenileri:
  236
  Meslek:
  Öğretmen
  Ynt: Ösym 2011-YGS kitapçıklarını yayınlıyor

  Hocam hangi sınavda bir şey yok ki.Memlekette güvenilir kurum kalmadı.Devlet, devletlikten çıkıyor.Buna bir an önce dur denilmezse bir sürü vasıfsız kişi bizleri yönetmeye gelecek.
  Bu şekilde sınavlardan başarılı olmuş bireylerden ne bekleyebiliriz.
  Düşünsenize, bu şekilde sınavlar kazanarak başımıza vali geldiğini.Nerede kaldı liyakat?Siz bu validen ne beklersiniz.Bu sadece bir örnek.Öğretmen olacaklar, doktor olacaklar, inşaat mühendisi olacaklar ve öğretmenler çocuklarımızı yetiştirecek??? doktorlar toplumun sağlığı ile ilgilenecek??? inşaat mühendisleri koca koca apartmanlar dikecekler???...  ve Türkiye bitecek...


  Yani demem o ki,

  Onlar hile yaptıkça siz bileğinizin hakkıyla kazanın gençler.Daha çok çalışın.Bunlar sizi yıldırmasın.Gelecek nesiller için hep mücadeleci, çalışkan ve dürüst olun.
  İnanın böyle gençlere çok ihtiyaç var.
 5. mathgeobirdeben

  mathgeobirdeben Yeni Üye

  Mesajlar:
  177
  Beğenileri:
  3
  Ynt: Ösym 2011-YGS kitapçıklarını yayınlıyor

  Diyecek birşey kalma.hedef ve diğer herşey kursağımızda kaldı.geçsin başa o paralılar

Sayfayı Paylaş