tarih bilimine giriş

Konusu 'TARİH' forumundadır ve mıkmık tarafından 11 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. mıkmık

mıkmık Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    1)diplomatik bilimi, devletlerin iç ve dış yazışmalarında kullandıkları ve günümüze kadar gelen belgeleri inceleyen bilim dalıdır.

buna göre aşağıdaki tarih devirlerinden hangisinin aydınlatılmasında diplomatik biliminden daha çok yararlanılır?
    a.yakın çağ
    b.demir çağı
    c.ilk çağ
    d.orta çağ
    e.cilalı taş çağı

arkadaşlarım ilk soruda demir çağı ve cilalı taş çağını eledim yazı öncesi olduğu için. ilk çağ da çok eski bir dönem onu da eledim. ama yakın çağ ile orta çağ arasında pek bi ayrım yapamadım. cevap yakın çağ diyor ama orta çağda da çok fazla yazılı antlaşma örnekleri yok mu?

2) paleolitik dönemde hayvan postlarından yaptıkları giyecekleri kullanan insanların, neolitik dönemde bitki liflerinden dokudukları giysileri kullanmaya başlamalarında,
    1. ateşin kullanılması
    2.avcılığın gelişmesi
    3.üretim faaliyetlerinin başlaması

gelişmelerinden hangilerinin etkili olduğu savunulabilir?

a. yalnız 1
    b. yalnız 2
    c.yalnız 3
    d.1 ve 2
    e.1,2 ve 3

2. soruda cevap yalnız 3. anlamadığım nokta ise paleotik dönemde hayvan postlarından yaptıkları giyecekleri kullanmaları da bir çeşit üretim faaliyeti değil mi?

3)tarihi olayların;
    1.belirli bir yer ve zamanda gerçekleşmesi
    2.belgelere dayanması
    3.neden-sonuç ilişkisi içerisinde gerçekleşmesi
    4.olaya karışanların kimler olduğunun bilinmesi

özelliklerinden hangileri objektif bir biçimde incelenmesine yardımcı olmaktadır?

a.yalnız 1
    b.yalnız 3
    c.1 ve 2
    d.2 ve 3
    e.1,2,3 ve 4

3. soruda cevap: e şıkkı . 2. öncülün neden objektif incelemeye yardımcı olduğunu anladım ama diğerlerinin bir bağlantısını kuramadım. yardımcı olursanız sevinirim.

4)tarih öncesi dönemlerde toplumların uygarlıklarının gelişmesinde ve değişmesinde,
    1.dini inançlar
    2.felsefi akımlar
    3.coğrafi şartlar
    4.ekonomik-sosyal ihtiyaçlar
    gibi özelliklerden hangilerinin etkili olduğu söylenebilir?

a.yalnız 2
    b.1 ve 2
    c.2 ve 3
    d.3 ve 4
    e.1,2,3 ve 4

4. soruda cevap d . ama 1 ve 2. öncüllerin de değişime neden olduğunu söyleyemez miyiz? dini inançlar ve felsefi akımlar da toplumların yaşayışlarına ekonomik sosyal faaliyetlerine etkide bulunmaz mı?

2. Benzer Konular: tarih bilimine
    Forum Başlık Tarih
    TARİH tarih bilimine girişten -bir soru- 22 Eylül 2009
    TARİH Meraklısına Tarih Sorularım 5 Şubat 2012
    BİYOLOJİ Biyolojinin Tarihsel Gelişimi 22 Nisan 2011
    EĞİTİM-ÖĞRETİM Yeni sınav tarihleri 24 Eylül 2010
    Ivır Zıvır Sorular - Sohbet (Trivial Questions - Chat) YGS-LYS-KPSS (Ösym sınav takvimi, başvuru tarihleri ve sınav Ücretleri açıklandı 21 Ekim 2009

Sayfayı Paylaş