Çözüldü Temel Kavramlar (4 Soru)

Konusu 'Doğal Sayılar,Tam Sayılar,Bölme Bölünebilme,EBOB-EKOK' forumundadır ve Beyza- tarafından 30 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. Beyza-

Beyza- Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    1. Soru:
    a,b,c birbirinden farklı negatif tam sayılar olmak üzere (a-b+5c)/(b+c)=5 olduğuna göre a+b+c toplamının en büyük tan sayı değeri kaçtır?

2. Soru:
    İki basamaklı ve birbirinden farklı dört tane pozitif tam sayının toplamı 95'tir. Bu sayıların en büyüğü en az kaçtır? (26) (bu tür soruları hiç anlayamıyorum.)

3. Soru:
    Birbirinden farklı K ve L rakamlı kullanılarak yazılabilecek bütün iki basamaklı sayıların toplamı 154 olduğuna göre en büyük KL sayısı kaçtır? (61)

4. Soru:
    a, b, c pozitif tam sayı ve a>b>c, a+(b/c)=13 ise a+b+c toplamı en çok kaçtır?
    Son düzenleyen: Moderatör: 13 Şubat 2023

2. Benzer Konular: Temel Kavramlar
    Forum Başlık Tarih
    Doğal Sayılar,Tam Sayılar,Bölme Bölünebilme,EBOB-EKOK Temel Kavramlar - Bölme Bölünebilme (3 Soru) 10 Kasım 2017
    Doğal Sayılar,Tam Sayılar,Bölme Bölünebilme,EBOB-EKOK Temel Kavramlar (2 Soru) 23 Mart 2017
    Doğal Sayılar,Tam Sayılar,Bölme Bölünebilme,EBOB-EKOK Temel Kavramlar (5 Soru) 29 Haziran 2014
    Doğal Sayılar,Tam Sayılar,Bölme Bölünebilme,EBOB-EKOK Temel Kavramlar 29 Mart 2014
    Doğal Sayılar,Tam Sayılar,Bölme Bölünebilme,EBOB-EKOK Temel Kavramlar 28 Ocak 2012

3. Honore

Honore Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    655
    Meslek:
    Müh. (Elk./Bilg.)
    3. Soruyu epey uğraştım ama yapamadım ve çözümü çok merak ediyorum, inşallah bir hayırsever ilgilenir.
    Problemi çözen yether'e çok teşekkür ederim. (03 Aralık 2017 - 17:31)

1. Soru:
    Sorudaki orantı ifadesinden a - b + 5c = 5b + 5c ⇒ a = 6b olup b = -1 için a + b + c toplamının en büyük olması sağlanır.
    Buna göre a = -6 ve yine mümkün olan en büyük negatif tamsayı olarak c = -2 alınırsa;
    a + b + c = -6-1-2 = -9 olmalı.
    ---
    2. Soru:
    Şöyle yapılabilir herhalde;
    95 / 4 = (23 + 23 + 23 + 23) + 3 = 26 + 23 + 23 + 23 = 26 + 24 + 23 + 22
    ---
    4. Soru:
    11 + (8 / 4) = 13
    a + b + c = 11 + 8 + 4 = 23

Konu başlığını 3. sorunun şu anki çözümsüz durumu nedeniyle eski haline getirdim. İnşallah bir çözüm gelir, bekleyelim bakalım.
    Son düzenleme: 3 Aralık 2017
    Beyza- bunu beğendi.
  4. silaaaaaa

silaaaaaa Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Umarim dogru yapmisimdir:)
    1. soru: a=-8 b=-2 c=-3 verdiginde cevap 5 cikar toplamlarida -13 ediyo
    2. soru: 4 tane sayi oldugu icin 95 i 4 e bölüp kalan i cikan sayiya eklersin 26 olur
    3. soru: ?
    4. soru: a=9 b=8 c=2 verdiginde islem sonucu 13 cikar toplamlari da 19 eder
    Honore bunu beğendi.
  5. Honore

Honore Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    655
    Meslek:
    Müh. (Elk./Bilg.)
    İlginiz için teşekkürler.

Birinci soruda seçtiğiniz a = -8, b = -2, c = -3 değerleri için (a - b + 5c) / (b + c) = [-8-(-2)+5(-3)] / [-2 + (-3) ] = (-8 + 2 - 15) / (-5) = 21 / 2 ≠ 5 oluyor.

İkinci sorunun çözümünde mantık aynı.

Dördüncü problemde "a+b+c toplamı en çok kaç olabilir?" diye sorulduğu dikkate alınırsa a = 11, b = 8, c = 4 seçilmesi halinde Max(a + b + c) = 23 çıkıyor.
  6. yether

yether Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    3.sorunun cevabı:
    Birbirinden farklı K ve L rakamlarıyla yazılabilecek iki basamaklı sayılar ; KK , KL , LL ve LK dir.Bu dört sayının basamak çözümü yapılip toplandığında sonuç 22(K+L) çıkar .Bu toplam da 154 e esitmis.Buradan K+L=7 bulunur.Yazilabilecek en büyük KL sayısı 61 dir.
    Honore bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş